זוגיות מקרבת

מהי זוגיות טובה, חברית? בעיני זו זוגיות עם תקשורת טובה בין שני אנשים.

תקשורת מקרבת היא טכניקת תקשורת יעילה שיוצרת קרבה בין הדוברים. אנשים לומדים תקשורת מקרבת חודשים ואף שנים ואין לי כוונה להתחיל כאן ללמד מהי תקשורת מקרבת. אני כן רוצה להתייחס לכמה היבטים שלה והקשר שלהם לזוגיות בריאה. זוהי אחת הטכניקות שאנחנו מתאמנים בהם במהלך ייעוץ זוגי.

הרבה כעסים בין בני זוג באים לידי ביטוי בשיח תוקפני, מאשים, שיח בו לא באמת מקשיבים אחד לשני, כשהאחד מדבר השני כבר חושב מה וכיצד לענות ולא באמת מקשיב. בהתייחסות לתקשורת מקרבת אתחיל ואומר שהגרעין של כל כעס הוא צורך שלא מומש. חשבו על זה רגע ותראו כמה אמת יש במשפט החכם הזה. אשה כועסת על כך שבן זוגה לא הביא לה פרחים. על מה באמת היא כועסת? הרי אם הנושא היה פרחים, היא יכולה לקנות אותם בעצמה או לבקש מבן הזוג שיביא פרחים ביחד עם החלב והקוטג’ שהוא קונה. הכעס עולה כתוצאה מצורך שלא מומש – הצורך להראות, להרגיש נאהבת, להיות מוערכת, צורך בהתייחסות…. כל אחד והצורך שלו.

איש מגיע הביתה והבית לא מסודר. הרי הוא יודע שגרים בבית, שהאשה חזרה זה מכבר מהעבודה, הילדים מסתובבים ומשאירים דברים בכל מקום, בית שחיים בו אנשים הוא בדרך כלל לא מסודר ובכל זאת כעסו מתעורר. בגלל הבית שלא מסודר? יותר הגיוני שזה אחד הצרכים שלו שלא מומש: צורך בסדר, צורך שיקשיבו לו, צורך בקביעות, בנראות, בהתחשבות, בוודאי יש  עוד אפשרויות.

וכך מגיעים לויכוח כועס, כל צד צועק על השני, סביר להניח שכל צד מאשים את השני ועולים ארועים מכעיסים נוספים, אין הקשבה, אין ברור על שום מה הכעס ולכן הסיכוי שבפעם הבאה יהיה שונה הוא די נמוך.

אך כמובן שאפשר לייצר שיח מקרב, קשוב, שיח בו באמת מקשיבים ובאמת עונים על הצרכים. ועל כך בפעם הבאה.

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים