זוגיות מתפרקת

אני מטפלת בין היתר בזוגות שמתגרשים. חלקם מתגרשים בטוב, בגישור או תוך כדי הבנה שהם צריכים להפרד יפה וחלקם מגיעים אלי אחרי שכבר הם הגיעו לקונפליקט רציני ואנחנו עובדים על הרגעת הקשר שלהם. השבוע היה דיון בבית משפט לאחד הזוגות שאני עובדת איתם והיא כתבה לי את ההודעה הזאת אחרי הדיון: “בבית המשפט אפילו לא דיברתי, לא התבקשנו להציג כלום. ההחלטה נעשתה על פי מידע שלא היה בידי ואין לי השפעה עליו (עו”ס, משטרה)”. וזו בדיוק הסיבה שאני ממש רוצה שזוגות מתגרשים יגיעו אלי (או לכל מטפל/ מגשר אחר) לפני שהם מתחילים בתהליך הגירושין. זוגיות מתפרקת. יעל בשור טיפול וגישור בדרום

במהלך גירושין, זוגות שעושים זאת ללא הנחיה וייעוץ, מגיעים הרבה פעמים למצב של סחרור בלי שיש להם שליטה על כך. בן או בת הזוג עושים משהו שקצת חורג לדעתם מהמקובל, הם שואלים עורך דין או חבר מה לעשות ואז הם מקבלים שלל עיצות ופונים למשטרה, לרווחה, לגורמים רבים שלא ממש מכירים את המשפחה ואת הנפשות הפועלות. המצב בין בני הזוג מסלים, כל אחד מהצדדים מרגיש שהוא “חייב” להגיב ובאמת ש”אין לי ברירה” כי הוא “שומר על שלום הילדים”. נכתבים תסקירים, נשלחים מזכרים, מוצאים צווים, מתקבלות החלטות ופתאום שני בני הזוג מרגישים שאין להם שום שליטה על התהליך ועל החיים שלהם. דרך ללא מוצא. אין כאן צד מרוויח או צד מפסיד כי בסופו של דבר כולם מפסידים במיוחד הילדים, אבל לא רק.

הילדים מפסידים כי ילדים זקוקים לשני ההורים שלהם. לילדים האלה יש שני הורים ואלה בדיוק ההורים הכי טובים שיש להם. אין להם הורים טובים יותר וגם לא יהיו. שני הורים. זהו. ברגע שמתחילים להשחיר את ההורים, מונעים גישה לאחד ההורים, הילדים נכנסים לסחרור שקשה לצאת ממנו. אלה צלקות לכל החיים.

מאידך, גם ההורים עצמם מפסידים. הם מפסידים קשר טוב עם הילדים אבל גם שקט נפשי, בריאות, כספים ועוד. במהלך המאבק הם לא פנויים באמת לא להיות הורים טובים וגם לא להיות אנשים טובים. מעבר לכך, כשהקונפליקט מסלים, בני הזוג לא מתפנים להתאבל על הקשר שלהם (וברור שיש אבל) ואחר כך הם לא מתפנים לייצר לעצמם קשרים חדשים. הם עסוקים בהסלמה, במאבק ובלהיות צודקים. זה מעגל שקשה לפרוץ אותו.

אני יודעת שלא נהוג לסיים פוסט בבקשה אבל אני מנסה בכל דרך לשנות את מה שנהוג.
בבקשה, אם אתם לקראת גירושין, עשו זאת בהסכמה, בגישור, בדרך טובה. אתם לעולם לא תתגרשו מההורה השני של הילדים שלכם. פנו לקבלת ייעוץ מתאים. תודה.

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים