לא היו נפגעים ולא נגרם נזק

הבוקר שמעתי בחדשות, שהלילה, אחרי חצות, נפלה רקטת קסאם באזור הדרום, אזעקת “צבע אדום” נשמעה באזור אבל “לא היו נפגעים ולא נגרם נזק”. נכון. כנראה הרקטה נפלה בשטח פתוח ולא נגרם נזק ממשי. אני ישר חשבתי על הילדים והוריהם, הזקנים, התושבים כולם, שקצת אחרי חצות, בעודם שוכבים במיטתם, תחת שמיכת הפוך החמה וישנים שנת ישרים, שומעים אזעקה, מתעוררים, יוצאים מהמיטה החמה אל החדר הקר, ההורים צריכים לאסוף את ילדיהם לאזורים המוגנים, חלקם צריכים להתקשר לברר איפה בני משפחה אחרים שלא נמצאים בבית כרגע, כל אחד ודאגותיו. לעצם העניין, להתעורר משינה ערבה באמצע הלילה, על ידי אזעקה, האם באמת אפשר לומר “לא נגרם נזק”. לא שיש משהו אחר שאפשר להגיד שהרי באמת אין נזק ברור. אני רק תוהה לגבי  המשפט עצמו “לא נגרם נזק”.

בשבוע שעבר, יום חמישי בערב, סביב השעה 20:00 נשמעה אזעקה בישוב בו אנו גרים. החייל היה ברכב בדרכו למסיבה בצפון, שלושת ילדי האחרים היו בבית. איסוף מהיר, קריאה לכולם להגיע, כניסה לממ”ד. אחת הייתה בשלבי התלבשות לקראת חוג אירובי, הגיעה עם גופיה והיה לה קר. השניה סתם רעדה. שמענו 3 נפילות מאוד חזקות. חיכינו עוד קצת ויצאנו. התקשרות זריזה לחייל לוודא שהכל בסדר אצלו. כמובן שלא היה מה לדבר על הליכה לחוג אירובי. נשארה בבית. נזק? מה פתאום. סה”כ הקסם או גראד או מה שזה לא יהיה נפל רחוק, בשטח פתוח. לא נגרם נזק.

למחרת בבוקר הצעירה הקשיבה לחדשות על הנפילות שהיו בלילה ועל הסיבה כביכול לירי הזה. ישראל חיסלה מישהו שתכנן פיגוע בדרום. הצעירה לא ממש הבינה את הקשר בין הירי להרג, לא בטוח שהצלחתי להבהיר את הקשר. היא שאלה אותי אם זה הוגן שהאנשים שמחליטים על ההרג של המחבלים בדרום גרים במרכז ובצפון. היא אמרה לי שלדעתה האנשים שמחליטים על ההרג הזה בשעת רגיעה צריכים לעבור לגור, עם משפחתם וילדיהם בדרום לתקופה מסויימת על מנת שיבינו איך התגובות על ההרג הזה מתקבלות. הבנתי שהיא קצת חוששת, שוחחנו קצת והיא נסעה לביה”ס שלה, שלא ממוגן כמעט ויש בו מקום ממוגן לשליש מהתלמידים שלומדים בו. בהחלט תחושה טובה שהילדים שלי בידיים טובות.

באותו הבוקר, סיפר לי בני הבכור, סטודנט שלומד בירושלים, שבמהלך השבוע היה ניסוי צופרים בירושלים. הוא אמר שראו במפורש מי הגיע מהדרום ומי לא. הוא אמר שסטודנטים מהדרום, למרות שידעו שיהיה ניסוי צופרים, הביטו במבט מבוהל משהו ולקח להם כמה שניות להרגע בעוד שהסטודנטים מהמרכז הרימו ראש אם בכלל ולא הבינו למה הרעש הזה מטריד את מנוחתם.

אז כן, בדרך כלל אין נזק. לא לרכוש בכל אופן. אבל האם יש מישהו שבאמת יכול לאמוד את הנזק לטווח הארוך? הרגשי, הנפשי, השינוי באורח החיים, התחושה שבכל רגע מישהו מחליט להוריד כאן טיל ואנחנו רק יכולים לקבל זאת בהכנעה, ללכת לאזור מוגן, לקוות ולהתפלל שבאמת לא יהיו נפגעים ושלא יהיה נזק.

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים