ארוחת חג והכלכלה

“אמרנו לנכדים: אל תבואו לחג, אין לנו כסף”.  זאת הכותרת הראשית, ולדעתי המקוממת, בעיתון ידיעות אחרונות היום, יום ג’ 4.9.12 , כשבועיים לפני ראש השנה התשע”ג. למה מקוממת? גם בגלל הניסוח, גם בגלל מיקום הפרסום, כותרת ראשית לעיתון חדשות וגם ובעיקר כי זאת בעצם בחירה של הזוג.

בראשית הדברים אני רוצה להבהיר שאני מבינה את בני הזוג הזה מאוד. החיים בארץ הופכים יקרים והאור לא נראה באופק (אלא אולי אם מסתכלים אחורה…). באמת מאוד מאוד קשה לקיים משפחה ממשכורת ועוד יותר קשה לעשות זאת ממשכורת של פנסיונרים. מעבר לזה, החגים בארץ (ובעיקר ראש השנה ופסח) נתפסים כארועים רבי משתתפים ורבי מזון. אם תסתכלו בפורומים, בכתבות ובמאמרים לפני החג או תקשיבו לשיחות של מבשלים ומבשלות תראו שארוחה ממוצעת של ערב חג אמורה לכלול מנות ראשונות, סלטים, כמה מנות בשריות, כמה תוספות וכמובן שלל קינוחים וזה בנוסף לפירות הטריים והיבשים, בקבוקי היין והשתיה הקלה ועוד ועוד ולפני שדיברנו על המתנות למארחים, למתארחים, לילדים ולנכדים. ובשנים האחרונות קשה מאוד לעמוד במעמסה הזאת.

ואחרי שזה נאמר, אני חוזרת להתחלת דברי, זו כותרת מקוממת לדעתי בעיקר בגלל שזו הבחירה של בני הזוג. נכון, המצב הכלכלי קשה אבל נשאלת השאלה, מהי המטרה של התכנסות כדי לחוג ערב חג. אם המטרה היא להגיע, לאכול, להחמיא למבשלת ולחזור הביתה מפוצצים אחרי שאכלנו הרבה יותר מדי, אז כן, הבחירה של הזוג אכן נכונה, שהנכדים לא יבואו. אבל, וזה אבל גדול, ערב ראש השנה, כמו גם כל חג אחר, ביהדות (ולדעתי גם בדתות אחרות) המטרה שלו היא להיות ביחד. משפחה. יש גם מטרות אחרות, יש גם ענין דתי, תפילה, חשבון נפש ועוד מנהגים הקשורים לחג, אך לא בהם אעסוק היום. התכנסות בני המשפחה, המפגש, כיבוד אם ואב, להיות ביחד – זאת המהות של ערב החג ולא כמה שולחן החג עשיר, כמה מנות הצליחו המאחרים להתקין ומי אוכל יותר הרבה.

בכתבה עצמה אומרים בני הזוג שהם אינם נזקקים אך ארוח 16 בני משפחה לערב החג עולה 2000 ₪ וזה הרבה מדי כסף. מסכימה. אך עולות בי כמה תהיות: האם בני המשפחה האלה נפגשים רק בערב החג? אם לא, היכן ומתי הם נפגשים בדרך כלל, מי מארח וכמה זה עולה? ובגלל שאני מניחה שהתשובות לתהיות הללו הן שהם נפגשים מדי פעם לערב שישי או לשבת בצהרים, שהם אוכלים בצוותא ארוחה נחמדה ובכל פעם מישהו אחר מארח, בגלל שלדעתי אלה התשובות, הכותרת מקוממת אותי. כי במקום “להודיע לנכדים” שלא יבואו, אני חושבת שמן הראוי היה שיתקיים שיח, עם הילדים, הנכדים יכולים להיות שותפים בשיח, ידברו שם המצב הכלכלי של כולם, על עלות החג, על עושר הארוחה, על ויתור על מתנות ועל כך שהעיקר בערב החג ובכלל זה מפגש משפחתי. את השיחה הזאת יכולים בני הזוג (אלה שבכתבה וגם משפחות אחרות) לערוך עם בני משפחתם במפגש שישי בערב, בשבת בצהרים או אפילו בטלפון, לשוחח על הקשיים ולהציע פתרונות.

למשל, ההורים מארחים אך כל משפחה מביאה איתה כמה מנות. למשל שהשנה מוותרים על מתנות יקרות ומיותרות ואולי אפילו מוותרים בכלל (שהרי אם הנכדים לא באים לחג הם לא יקבלו מתנות אז הם לא מפסידים כלום). למשל שארוחת ערב חג לא צריכה לכלול כמה מנות של בשר, עוף ודגים אלא מסתפקים במנה בשרית אחת (אם בכלל, זה הרי ערב, בארץ ברוב הבתים לא נוהגים לאכול מנה בשרית בערב אלא בצהרים), מנת תוספת אחת, 2-3 סלטים וקינוח אחד. אין חובה לשתות משקאות קלים, אפשר לשתות מים. הרי גם בני הזוג שביקשו מהנכדים לא להגיע וגם 2 משפחות הילדים שלהם יאכלו משהו באותו היום. אז משקיעים קצת יותר, כל משפחה מכינה מנה או שתיים מושקעות יותר ומגיעים לאכול ביחד ובעיקר להיות ביחד. לראות אחד את השני ולשמוח על מה שיש  במקום לשבת בערב החג לבד (בחושך על פי מנהג עדות מסויימות) ולחשוב על מה שאין.

ואני רוצה להתייחס לעוד כמה נקודות. כיצד ידעו כתבי ידיעות אחרונות על השיחה שהייתה לבני הזוג עם נכדיהם? למה דווקא הודיעו לנכדים? (בגוף הכתבה כתוב שהם דברו עם הילדים והנכדים). מה משרתת כתבה כזאת בכותרת הראשית של העיתון? ועוד נקודה קטנה למחשבה, בעמוד 2 מסביר אב למשפחה אחרת ש’מתנה למארחת (החמות) תעלה פחות מארוח בביתו’. אני חוששת שהוא לא לקח בחשבון את מחירי הדלק.

לסיום פוסט די עצוב זה, שהרי המצב הכלכלי באמת לא פשוט, ועצוב לי לקרוא כתבה כזאת לקראת ערב החג, עם כל הביקורת שיש לי על המיקום והדרך, אני רוצה לבקש ממשפחות ישראל: שתפו את בני משפחותיכם בקשיים, שוחחו על המצב והגיעו לפתרונות יצירתיים ומשותפים. אין בושה בארוח עם ארוחה מצומצמת, זה מגבש ונחמד אם כל המשפחה שותפה להכנת הארוחה, העיקר זה להיות ביחד. המצב קשה? בואו נלמד להתמודד איתו ולא לברוח ממנו. היפגשו, חגגו ביחד ואז לפחות פתיחת השנה תהיה טובה ושמחה ואם ראש השנה יהיה משפחתי ושמח, יש תקווה לשנה טובה, משפחתית, מפרגנת ואוהבת. שיהיה חג שמח לכולם

לפוסט הזה יש תגובה אחת

התגובות נעולות.

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים