מתחתנים ומתגרשים

הבוקר (4.12.18) התפרסמה בידיעות אחרונות כתבה על חברת איזיווד שקרסה. זוהי חברה שעסקה בתיאום חתונות. החברה שיווקה את עצמה כ”חתונה בראש שקט”, הם בעצם סיפקו לזוגות שמתחתנים את כל נותני השירותים תחת קורת גג אחת. כאמור, החברה קרסה. לא יכולתי שלא לחשוב כמה אירוני זה שחברה שמספקת שרותי חתונה קורסת כמו גם חלק גדול מהזוגות שמתחתנים. זוג שמתחתן אמנם לא חושב על גירושין ופרידה אבל הסטטיסטיקה היא לרעת הזוגות ואף הולכת ומחריפה. מעל שליש מהזוגות שמתחתנים יתגרשו. סיכוי לא משהו. מתחתנים ומתגרשים. טיפול זוגי בדרום, יעל בשור

חשבתי גם כמה תמימות קיימת אצל זוגות שמתחתנים. הם ישקיעו שעות, ימים וכספים רבים בתכנון כל פרט בטקס החתונה, צבע וסוג הפרחים על השולחנות ובחופה, איזה אטרקציה תהיה, סוג וכמות האלכוהול, המוזיקה ועוד ועוד פרטים רבים. רוב בני הזוג שמתחתנים לא ממש מדברים על הימים שאחרי הנישואין. הם מתכננים את החיים שלהם ביחד, חושבים על החתונה, אולי גם שכרו או קנו דירה ביחד ויש כאלה שאף מצליחים לדבר על השנים הראשונות שאחרי הנישואין. אבל לא ממש מדברים על החיים. לא עושים תיאום ציפיות אמיתי. לא לומדים איך לחיות ביחד, איך לדבר, איך לריב. וחבל.

ברור לי שזוג שמתחתן חייב לחשוב בצורה חיובית. הם חייבים לדעת שהם מתחתנים באהבה, במחוייבות אמיתית לעד ולנצח נצחים, בטוב וברע, בבריאות ובחולי. אבל הם בעצם מתכוונים שהם מתחתנים בטוב, באהבה ובבריאות. הם לא מצליחים לדמיין (וטוב שכך) חיים עם משברים, דילמות וקשיים.

על מנת לחיות חיים זוגיים טובים, חשוב מאוד לדבר. לדבר על הציפיות שלכם מהקשר שלכם, על התקשורת שהייתם רוצים, על ערכים שאתם מביאים איתכם, על המצב הכלכלי שלכם, על ילדים, על הדרך בה אתם רואים את החיים המשותפים שלכם. אהבה זה נחמד ואפילו רצוי אבל זה לא מספיק לצערי. ברור שאי אפשר לתכנן את הכל, שיש הפתעות, משברים, בעיות שאי אפשר לצפות אותם. אבל כן אפשר ללמוד לשרוד אותם ולחיות דרכם. כן אפשר לקבל כלים לשיחה, להבעת צרכים, להבנת הזולת, להבנת השני וגם לקבל כלים על שמירת הרומנטיקה, הקשר, האהבה. להבין שעל קשר זוגי, כמו כל קשר אחר ואף יותר, חייבים לעבוד.

אני חושבת שכל זוג שמתחתן, חייב לעצמו כחלק מחבילת החתונה גם ייעוץ זוגי. כמה מפגשים בהם בני הזוג ידברו על החיים הזוגיים וילמדו איך לחיות ביחד באהבה כמו גם בכבוד ובתקשורת טובה. שידעו כיצד להתגבר על קשיים ולא יפרקו את החבילה בקושי הראשון. בעיני זה חשוב הרבה יותר מהמתנה שהזוגות נותנים לאורחים שלהם ואולי כדאי חלק מהכסף שמושקע בחתונה להשקיע בייעוץ כזה. אגב, בעיני זו מתנה נהדרת שאפשר לתת לזוג צעיר שמתחתן. השקעה משלמת לטווח ארוך.

 

 

התמונה היא עיבוד לשער ידיעות אחרונות שהתפרסם היום.

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים