אולטימטום

‘או שאתה מתחיל להגיע מוקדם הביתה או שאנחנו מתגרשים’.
‘או שאנחנו מביאים כלב או שמתגרשים’.
‘או ש…. או שמתגרשים’.
הרבה פעמים אנחנו שמים אולטימטום, לא תמיד אנחנו מבינים באמת את ההשלכות שלו.
כשמעמידים אולטימטום בזוגיות, רצוי לקחת בחשבון שאפשר לבחור גם באפשרות שנראית לך לא הגיונית. (זה נכון גם עם הילדים ועם חברים כמובן). כשאחנו אומרים או ש… או ש… השני יכול לבחור ב’או’ השני, לא בנו. אוליטמטום זה הפוך משיח. זה לדבר את התסכול שלנו בלי בעצם לדבר.
הגיע אלי זוג שהוא מאוד רצה אופנוע. היא אמרה ‘או אני או אופנוע’. היא לא באמת התכוונה לבחירה הזאת אבל היא רצתה לומר באופן חד משמעי שהיא לא רוצה שיהיה לו אופנוע. שהוא יסכן את עצמו, שהילדים יראו שהוא מסכן את עצמו. שהיא תישאר אלמנה עם ילדים או גרוע מזה, עם אדם פגוע קשה וילדים צעירים. שבכל פעם שהוא יסע עם האופנוע היא תכנס ללחץ וחרדה והיא לא יכולה לעמוד בזה.
הוא בחר באופנוע. כלומר, הוא לא באמת בחר באופנוע על פניה, אבל הוא לא הסכים לעמוד בתכתיבים שלה. הרגיז אותו שהיא מעמידה אולטימטום כאילו הוא ילד קטן וכאילו שזו בחירה בינה לבין משהו אחר, הרי ברור שהוא בוחר בה. אבל הוא לא הסכים שהיא תחליט בשבילו אם הוא כן יכול או לא יכול משהו. שהיא תאמר לו לא בלי לדבר על זה.
והוא באמת רצה אופנוע.
אבל ככל שהיא התחפרה באנטי שלה, הוא התחפר בעמדה שלו.
הם הגיעו לגישור לפני פירוק הזוגיות.
הם בטיפול היום. מדברים על הדברים, על גבולות, צרכים, רגשות. אין להם כוונה להתגרש. שניהם ביחד וכל אחד בנפרד אומרים מה הם רוצים וצריכים, מה הם מרגישים, על מה מוכנים להתפשר. הם לומדים לשתף ולדבר והם כבר לא צריכים להתחפר בעמדות ואפילו לא לחשוב על אולטימטום כי יש אלטרנטיבות.
כמה מרגש לראות תהליך כזה של התחזקות הקשר.
סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים