קידום

באחת הפגישות שהייתה לי השבוע, הגיע אלי זוג טעון וכועס. הוא טוען שהיא לא מפרגנת לו על העבודה הקשה שהוא עושה כדי להביא משכורת הביתה והיא כועסת על זה שהוא קיבל קידום בעבודה ולא שיתף אותה בכל התהליך עד שקיבל את הקידום ובא ‘להפתיע’ אותה’ עם סטטוס חדש, רכב ותוספת נאה בשכר. לכאורה ארוע מאוד משמח, קידום. ובאמת היא פירגנה לו ושמחה בשמחתו ובשמחתה. אבל היא כעסה ונפגעה שהוא שמר על זה בסוד. הוא מבחינתו לא רצה לספר לה לפני שהוא מקבל את הקידום סופית כדי לא לאכזב אותה במידה ולא וכדי שהיא לא תשאל כל הזמן מה קורה עם זה ותלחיץ אותו. וגם בשביל ההפתעה.

דיברנו על הדברים שעומדים מאחורי הכעס של שניהם.
מה האיש רצה? שאשתו תשמח איתו, תסמוך עליו שהוא מקבל את ההחלטות הנכונות, שהוא יודע מה צריך לעשות. הוא רצה שהיא תעריך את זה שהוא מפרנס טוב, שהוא לוקח על עצמו עבודה קשה יותר כדי להביא יותר שכר. הוא רצה שהיא תראה אותו ואת המאמצים שהוא עושה מבלי להכביד עליה בקשיי הדרך לשם. הוא רצה פרגון.
מה האשה רצתה? היא רצתה שהוא יראה בה שותפה לקבלת החלטות, לתקופת ההמתנה, וגם כתף לבכות עליה למקרה שהוא לק יקבל את הקידום. היא רצתה שהוא יתחשב בה ובצרכים שלה. שהוא יבין שקידום אומר תוספת משכורת אבל גם תוספת אחריות עליו בחוץ ושינוי במאזן התפקידים בבית. שהוא ירגיש צורך או אפשרות להתיעץ איתה או לפחות שיהיה חשוב לו לשמוע את דעתה.
זאת תובנה משמעותית. לראות בבן הזוג שותף, להקשיב לדעתו ולהתחשב בה. זה לא אומר לעשות מה שהשני אומר, זה להקשיב לו, לקחת אותו בחשבון.
כשאנחנו מדברים על בן הזוג, האם הוא ‘עוזר’ או שהוא באמת שותף. עד כמה זה משמעותי ההבדל הזה?

מעניין שהנושא הזה מדובר לאחרונה הרבה בקליניקה. כביכול יש שינוי, יותר ויותר זוגות מבינים שהם ביחד אבל המעבר בין אחד שעושה ואחד עוזר לשותפות מלאה הוא לא פשוט.
אגב, שותפות מלאה לא אומר בהכרח ששניהם עובדים בחוץ אותו הדבר או ששניהם עושים בבית שווה בשווה. זה אומר ששניהם אחראים, שניהם מקבלים החלטות, שניהם מדברים על זה. יכול להיות שלזוג מסויים מתאים שאחד בבית במשרה כמעט מלאה והשני רק בחוץ והם עדין ירגישו שהם שותפים. יכול להיות זוג ששניהם יעבדו במשרה מלאה בחוץ ובבית אחד ירגיש שהוא עושה הכל והשני עוזר ולא באמת שם. יכול להיות זוג שהכל בבית נעשה שווה בשווה ולא משנה מי עובד כמה בחוץ. כל זוג ומה שמתאים לו. אין כאן כללים. העיקר איך מרגישים עם השותפות הזאת, כמה מדברים עליה וכמה משתפים אחד את השניה. אם יש מודעות לנושא הזה.

*התמונה צולמה על ידי גדי וקסלר
סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים