זוגיות מהסרטים

אני מאוד אוהבת סרטים. יש לי אפילו קורס בו אני מלמדת מושגים מפסיכולוגיה וסוציולוגיה וכיצד הם באים לידי ביטוי בסרטים. סרטי הקולנוע משקפים את מה שאנחנו חושבים על המציאות או מה המציאות הרצויה בעיננו ומאידך הם גם מעצבים את הדרך זוגיות בסרטיםבה אנחנו נוטים לחשוב על המציאות. כלומר יש כאן מעגליות שהמציאות מושפעת מהסרטים אבל גם משקפת אותה.

סרטי קומדיה רומנטית מציגים זוגות וזוגיות בצורה מאוד קבועה וידועה, שני אנשים נפגשים, מתאהבים, בדרך יש איזה משבר שהם צריכים לפתור ואז הם מתגברים על המשבר וחיים באושר ועושר עד… זהו – עד מתי? ואיך זה קשור לזוגיות בחיי היום יום? האם בזוגיות רגילה יש משבר אחד? הוא נפתר לבד? מי פותר אותו? ואיך מתנהלים החיים בין המשברים? האם החיים הם רצף של טיולים על החוף ומחוות רומנטיות? וכיצד אנחנו רבים? האם כמו בסרטים? רוב המריבות בסרט נראות כך: יש נושא כאוב, בני הזוג מטיחים אחד בשני את טענותיהם ואז אחד מהם, בדרך כלל הגבר, לוקח את המפתחות ואולי גם מעיל ועוזב בכעס את הבית, כנראה מלווה בטריקת דלת כשבת הזוג שלו אולי זורקת אחריו כוס. לאחר מכן נראה את כל אחד מבני הזוג בנפרד, עצובים, כעוסים, מדברים עם חבר טוב על בן הזוג … ואז יש פתרון והם משלימים, בדרך כלל בנשיקה.

ובמציאות? המציאות קצת שונה. נכון שנדמה לנו שזה צריך להיות ככה כי ראינו את זה בסרט אבל אנחנו גם מבינים שזה לא כל כך פשוט. הבעיה היא שלא תמיד אנחנו יודעים מה צריך לבוא במקום כי אנחנו לא ממש לומדים מהי זוגיות בשום מקום, אנחנו רואים רק מעט מאוד מהדרך שבה זה קורה אצל אחרים חוץ מאשר בסרטים, אנחנו לא באמת יודעים שזוגיות טובה וארוכת שנים דורשת הרבה הרבה עבודה. אנחנו צריכים ללמוד לתקשר עם בן הזוג שלנו, ללמוד לומר את מה אנחנו מרגישים וחושבים, לבקש את מה שאנחנו רוצים ומה שחשוב לנו, אנחנו צריכים ללמוד להקשיב למה שבן הזוג אומר וגם אולי מה הוא רוצה לומר והוא לא מצליח לבטא בצורה ברורה. שיח בכלל ושיח זוגי בכלל היא מיומנות שצריך להתאמן ולעבוד עליה.

 

תמונה מתוך הסרט ‘הנסיכה הקסומה’

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים