מודעות ללידה שקטה

חודש אוקטובר הוא חודש המודעות ללידה שקטה כמו גם חודש המודעות לסרטן השד.

סרטן השד הוא נושא חשוב מאוד ובטח שמודעות עשויה להציל חיים אך לסרטן השד יש ‘יחסי ציבור’ טובים משל לידה שקטה אז אני אתייחס ללידה שקטה. נכון שמודעות ללידה שקטה לא מציל חיים אך כן עשוי לשפר את ההתמודדות של זוגות שעוברים את החוויה הזאת. מודעות ללידה שקטה. טיפול זוגי בדרום יעל בשור

בלידה שקטה, התינוק נולד ונפטר, בדרך כלל, רק בנוכחות הוריו. הם אלה החווים מקרוב את החוויה הקשה. המשפחה, החברה ולפעמים אפילו אפילו בן-הזוג רואים באבל על מות תינוק בבטן אבל קל, יחסית, ולכן גם מצפים מההורים האבלים להקל את אי הנוחות של כולם ולחזור לשגרה במהירות. אמהות רבות סובלות מחסרונה של תמיכה ועזרה חברתית דבר שגורם לנשים רבות להדחיק את הצורך הבריא והעז להתאבל על התינוק המת. המחקרים מאשרים את הטענה שברוב המקרים אין לגיטימציה חברתית או דתית לאבל נורמלי על מות תינוק בלידה. אם וכאשר מנסים לנחם, עושים זאת בדרך כלל תוך התעלמות מהמת ומהצורך להתאבל. אמירות כמו: “בעוד שנה תלדי ילד בריא”, “מזל שהוא נפטר עכשיו לפני שהכרתם אותו”, “יש לך עוד ילדים בבית” וכדומה מייצגות סוג של ניחומים שלא באמת מנחמים.

לזוגות שחווים לידה שקטה יש התמודדויות רבות, כל אחד מהם עובר תהליכי אבל ואבדן, הם מתמודדים כל אחד עם עצמו וכזוג. מאחר והמודעות ללידה שקטה מאוד נמוכה, הדיבור על הנושא הוא מינימלי ורוב האנשים לא ממש יודעים איך להגיב, נוצר מצב שבעצם הזוג מתמודד עם שבר גדול בחייו אך ללא שום תמיכה מהסביבה. בעוד שלמוות של ילד או אדם בוגר יש כללים ברורים, למוות של עובר או אפילו תינוק שנפטר עד גיל חודש, אין מנהגי אבלות ואין כללי התנהגות ידועים. למה זה חשוב? כי כשיש מנהגים וכללים גם הסביבה יודעת מה לעשות וגם בני הזוג יודעים למה לצפות. במקרה של לידה שקטה בעצם אין משהו מוגדר ואנשים כשהם מבולבלים ונבוכים, בדרך כלל מעדיפים להמנע. אז נמנעים. נמנעים מלבקר את הזוג, מלדבר על הלידה, מלהיות ולתמוך בזוג שעובר משבר גדול.

אז מה בעצם מצופה מהסביבה של זוג שעבר לידה שקטה? להיות שם בשבילם. אפשר ללכת לבקר את היולדת, היא עברה לידה, היא חוותה חוויה קשה והיא צריכה לדבר על זה, לספר מה היא עברה. אפשר ורצוי להתקשר לבני הזוג, לשאול אותם לשלומם ולהתענין איך אפשר לעזור להם. מאחר והם באבל אפילו שאין שבעה, אפשר להביא להם ארוחה מזינה, האשה אחרי לידה, היא זקוקה למזון מזין ואפילו קצת לפינוק. אם יש בבית ילדים נוספים, רצוי להציע עזרה איתם, לקחת אותם קצת, להכין להם אוכל, להסיע לחוגים ועוד. לעשות מה שמתאים לכם ולבני הזוג כמובן. מאוד חשוב להיות שם, לא להתעלם. להתייחס לארוע ולתת לבני הזוג את האפשרות לדבר על הלידה, על הקושי, על האבל שלהם. להיות מודעים לכך שבני הזוג עברו חוויה קשה והם זקוקים לניחום, לשיח, לאפשרות להתמודד גם בציבור ולא רק עם עצמם. מודעות.

 

לפוסט הזה יש 2 תגובות

התגובות נעולות.

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים