זכרונות ילדות וזוגיות

מתקשר אלי בחור בשם שי (שם בדוי). הוא סיפר לי שהוא ואשתו ליאת (שם בדוי) ביחד 17 שנים ובשנתיים שלוש האחרונות הם כבר פחות. הוא מרגיש שהוא מתרחק ממנה, הוא כבוי, לא אוהב כמו פעם. ביקש אם אפשר שאחזיר את אשתו ל”כמו שהייתה לפני 10 שנים”. אמרתי לו שאין בכלל בעיה, שיגיעו, אני אפזר עליהם קצת אבקת פיות ואניף את שרביטי והכל יחזור להיות כמו שהיה כשהם הכירו. כידוע, טיפול זוגי הוא עבודה קשה ולא נפנוף בשרביט קסמים. אמרתי לו שאין לי אבקת פיות לצערי ואין ממש אפשרות להחזיר את הדברים לאיך שהם היו. גם הוא לא כמו שהוא היה. אבל תבואו, נדבר, נראה מה הבעיות ואיך אפשר לשפר אותן. קבענו מועד והם הגיעו.


התחלנו לדבר. למדתי קצת על הרקע שלהם, איך הכירו, מה הם עושים, כמה ילדים יש להם…. התחלנו לעבוד. למדתי ששי הוא עצמאי כבר כמה שנים טובות. ליאת עבדה קצת בחוץ אבל רוב הזמן היא התרכזה בתחזוקת הבית והילדים. לפני כשלוש שנים ליאת התחילה ללמוד מתוך מחשבה שהיא רוצה לצאת לעבוד כי הילדים כבר די גדולים ובחצי השנה האחרונה היא מדברת הרבה על מציאת עבודה, על עסק עצמאי משלה, על התפתחות ומימוש הפוטנציאל.זכרונות ילדות וזוגיות. טיפול זוגי בדרום יעל בשור

מהשיחה איתם לא ממש הצלחנו להבין מה מקור הבעיה. שי אמר שהוא מרגיש לא חשוב בבית. ליאת אמרה שהיא מאוד אוהבת אותו.

ביקשתי מהם לעשות תרגיל: ביקשתי מכל אחד מהם לחשוב על הבית בו הוא גדל ולהזכר מתי הרגיש אהוב בבית, מה הייתה ההתנהגות או ההתרחשות של מצבים בהם הרגישו אהובים.

בסופו של התרגיל שי וליאת למדו ששי הרגיש בילדותו אהוב כשאמא שלו הגישה לו אוכל טרי כשחזר מבית הספר וישבה לשוחח איתו. ביחד הם הבינו שלאחרונה, מאז שליאת התחילה ללמוד היא לא מתפנה אליו והוא לרוב אוכל לבד. במילים פשוטות, שי שלמד בילדותו להרגיש אהוב וחשוב כשהגישו לו ארוחה וישבו לשוחח איתו, אין לו יותר את החוויה של ישיבה משותפת עם אדם אהוב.
אז אין לנו כוונה להחזיר את ליאת למטבח, הכוונה כאן היא להבין מה אדם ספג בילדותו כחוויה של אהבה והאם יש פער בין החוויה בילדות למה שקורה היום בבית שלו כמבוגר. עכשיו המטרה היא לנסות לבדוק ביחד האם ליאת יכולה לתת לשי את התחושה הזאת שהייתה לו בילדות בדרך זו או אחרת וגם לראות אם יש דרכים אחרות שניתן לתת לו את התחושה של הילד האהוב.

 

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים