מחווה

מה קופץ לך לראש כשהביטוי ‘מחווה רומנטית’ נזרקת לאוויר?
האם כל מחווה בין בני זוג יכולה להחשב רומנטית? טיפול זוגי יעל בשור
במפגש שהרצתי על זוגיות שאלתי אותם איזו מחווה רומנטית הם עשו למען בני הזוג שלהם. מעטים הם אלה שהצליחו למצוא מחווה רומנטית שעשו לאחרונה או שנעשתה להם. אולי המילה ‘רומנטית’ בלבלה אותם קצת. וכאן בעצם טמונה הנקודה המרכזית של מה שרציתי להציע להם ולמי שקורא אותי כאן.
מחווה בין בני זוג לא צריכה להיות רומנטית במובן הרומנטי של המילה, כדי שתחשב מחווה ומעבר לזה, אפשר לשנות את דרך המחשבה והתפיסה כך שגם מחוות שקשורות להורות, לבית ובכלל יחשבו כמחווה של זוגיות ואולי אפילו מחווה רומנטית.

כשהיינו צעירים ויפים, מחווה רומנטית נחשבה פעילות שקשורה בפיתוי, בהזמנה, ביציאה מהשגרה הרגילה של חיזור ורומנטיקה. הזמנת כרטיסים לבילוי, הבאת שי קטן, שליחת פתק עם מילות אהבה, כל דבר שטמן בחובו אהבה, שסימל מחשבה על השני. בגרנו, נולדו ילדים, נכנסנו לשגרה של עבודה-בית-ילדים-מרוץ והזוגיות נדחקת לתחתית סדרי העדיפויות. אבל יש מדי פעם מחוות שאולי הן לא רומנטיות בכוונה שלהן אך הן בהחלט אומרות ‘אהבה’, ‘התחשבות’, ‘שלך’. למשל? לקום בלילה לילד שבוכה. אם בשגרה אחד מבני הזוג קם לתינוק ובלילה מסויים קם השני, זאת בהחלט מחווה. אם מציעים לך לשנו”צ (לישון צהרים, זה יכול להיות גם בשבת בבוקר) זאת הכי מחווה שבעולם. אולי הכוונה אינה רומנטית במהותה אך אנחנו יכולים לקחת אותה למחוות הזוגיים ולהבין שזה נעשה לא בגלל שאנחנו הורים שותפים אלה כי עושה המחווה זוכר שלפני הכל אנחנו בני זוג שאוהבים ורוצים זה בטובת זו (ולהפך) ולראות בזה מחווה זוגית.
שינוי הראיה הזה מאפשר מחשבה אחרת עלינו כבני זוג, משנה את השפה שאנחנו מדברים זוגיות וגם את הידיעה שהזוגיות היא לא בתחתית סדר העדיפויות אלא אולי עלתה מדרגה או שתיים.

והכי חשוב לדבר על זה. שיח אמיתי. לומר מה מתאים לי שיעשו עבורי, לבקש. אם אני לא זקוקה לשנ”צ אלא מעדיפה נגיד לצאת לשעה עם חברה בערב אז עדיף לומר זאת מאשר להיות מתוסכלת שלא קיבלתי את מה שרציתי ומי שנתן לי לשנו”צ מתוסכל שאני לא מתעלפת מהודיה על המחווה הגרנדיוזית. ואם נעשתה כלפי מחווה, רצוי גם לומר תודה, ששמתי לב שנעשה מעשה עבורי. לפרגן ולא לקחת כמובן מאליו.

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים