מה קורה בטיפול

אנשים רבים תוהים מה קורה בטיפול בכלל ובטיפול זוגי בפרט. על מה מדברים, עד כמה חושפים, האם המטפלת היא ‘לטובת’ אחד הצדדים ועוד. זה באמת מאוד מלחיץ לדבר עם אדם חיצוני על הקשר הכי אינטימי שלכם ולחשוף את הויכוחים, הפחדים, הקטנוניות, העניינים הקטנים והגדולים. זה מלחיץ אבל גם משחרר ועוזר. לפעמים עצם הדיבור על זה, ההקשבה לצד השני בצורה נקיה בלי שצריך ישר לענות לו, תשומת הלב לדברים, כל אלה נותנים פרופורציות והבנה אחרת. וזה עוד לפני שאנחנו מדברים על התגובות והשאלות של המטפלת. יעל בשור טיפול זוגי וגישור

לפני זמן, קיבלתי ממטופלת הודעה שבין היתר נכתב בה: “…..רציתי להגיד לך תודה שדייקת עבורי את הצרכים והרצונות שלי והצלחת גם להאיר לי תהליכים ששלמה* עובר ושלא הצלחתי להבין אותם”. אהבתי מאוד את הדרך שבה היא ניסחה את הדברים. שדרך הטיפול היא הצליחה גם להבין בצורה טובה יותר את הצרכים והרצונות שלה, שזה לא מובן מאליו בכלל וגם להבין מה עובר על בן הזוג שלה ולמה הוא מתנהג בדרך שבה הוא מתנהג.

לפעמים אנחנו שבויים בתפיסה מסויימת, מספרים לעצמינו סיפור ולפי הסיפור הזה אנחנו מפרשים את מה שקורה סביבנו. אבל לכל התנהגות יכולות להיות פרשנויות שונות וכדאי להיות פתוחים לאפשרויות הללו. זה לא קל. זה מצריך הקשבה אמיתית, לקיחת אוויר לפני שמגיבים, לפני ששוברים את הכלים. כשאני מדברת עם בן הזוג שלי, אני הרבה פעמים מניחה שהוא מבין את הדברים כמו שאני התכוונתי אליהם. אני צריכה להיות סבלנית ולקחת בחשבון שאולי קשה לו להבין מה אני אומרת או לפרש מה בעצם אני צריכה. ואם הוא עושה משהו אחר, אולי כדאי לברר אם זה נבע מכוונה רעה (סביר להניח שלא), מחוסר תשומת לב (אולי)או מחוסר הבנה של הדברים. הבסיס של העברת הרצונות והצרכים שלי לשני הם הבנה שלהם בעצמי. אם אני לא ממש סגורה על מה הצרכים שלי, אין לי באמת דרך להעביר אותם לשני ואז אהיה רגוזה וכעוסה שהוא לא מבין אותי כשבעצם הבעיה שאני לא מבינה את עצמי בעצמי.

במקביל, אם בן הזוג עסוק בעצמו, עובר שינוי כלשהו או מתמודד עם אתגר, רצוי לשים לזה לב ולנסות להבין אותו ואת הצרכים שלו. אם הוא מאוד מרוכז באתגר שלו, הוא לא יהיה פנוי לעוד אנשים ולמה שמטריד אותם. אולי אפילו כדאי להיות איתו שם בקושי ולנסות לסייע לו. בשביל זה צריך להיות מודעים לקשיים ולברר איתו איך אפשר לעזור לו.
נכון, זה לא פשוט ולפעמים ממש קשה לעשות את זה לבד וכדאי לבקש עזרה. מישהו שיקשיב לשניכם באותה תשומת הלב, יצליח לדוג את מה שיש מאחורי המילים ולשקף לכם את הדברים.

 

 

*שם בדוי כמובן.

סגירת תפריט
מעבר לסרגל הכלים